Listautumisanti 2021
Netum Group Oyj on listautunut First North -markkinapaikalle ja kaupankäynti osakkeilla on alkanut tunnuksella NETUM.
Kiitos kaikille listautumisantiin osallistuneille!
Listautumisanti ylimerkittiin kokonaisuudessaan 7,4-kertaisesti. Yhtiö sai listautumisannista 8,0 miljoonan euron bruttovarat, ja osakkeenomistajien kokonaismäärä nousi listautumisannin jälkeen yli 6 000 osakkeenomistajaan. Kaupankäynti yhtiön osakkeilla alkoi Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla 2.6.2021.
Netum lyhyesti
Netum on kannattavasti ja voimakkaasti kasvava suomalainen IT-palvelutalo, joka auttaa asiakkaitaan digitaalisessa muutoksessa. Yhtiö palvelee asiakkaitaan Legacy to Digi® -konseptilla, joka yhdistää käytössä olevat tietotekniikkaratkaisut uusimpiin digitaalisiin sovelluksiin – vastuullisesti ja turvallisesti.
Netumin tärkeä voimavara on sen kokenut, osaava ja sitoutunut henkilöstö. Yhtiöllä on Great Place to Work -sertifiointi, ja yli 90 prosenttia henkilöstöstä arvioi Netumin olevan kokonaisuudessaan todella hyvä työpaikka. Netumilla on toimipisteet Helsingissä, Tampereella, Turussa ja Porissa.
”Netumin visiona on olla alansa luotetuin digikumppani ja halutuin työnantaja.”
Netumilla on yli 20 vuoden kokemus vaativista IT-hankkeista. Julkishallinnon lisäksi Netumin asiakkaina on myös yrityksiä, ja suuri osa sen asiakassuhteista on erittäin pitkäaikaisia. Yhtiön liikevaihto on yli kaksinkertaistunut viidessä vuodessa, ja kasvu on ollut myös erittäin kannattavaa.
”Netumin tavoitteena on saavuttaa 30 miljoonan euron liikevaihto vuonna 2023.”
Netum 2020

Annin rakenne ja merkintähinta
Listautumisannissa tarjottiin merkittäväksi enintään 2 535 000 uutta osaketta. Listautumisanti koostui yleisöannista, instituutioannista ja henkilöstöannista. Yleisöannissa tarjottiin enintään 778 750 osaketta. Yhtiö arvioi keräävänsä listautumisannilla noin 8,0 miljoonan euron bruttovarat olettaen, että kaikki tarjottavat osakkeet merkitään ja että henkilöstöanti toteutuu täysimääräisesti.
Osakkeiden merkintähinta
- 2,88 euroa osakkeelta henkilöstöannissa
- 3,20 euroa osakkeelta yleisöannissa ja instituutioannissa
Listautumisannin tavoitteet ja varojen käyttö
Listautumisen tavoitteita olivat orgaanisen ja epäorgaanisen kasvun vauhdittaminen, rekrytointitoimenpiteiden edistäminen, pääsy pääomamarkkinoille, osakkeiden likviditeetin lisääminen, osakkeiden mahdollinen käyttö maksuvälineenä yrityskaupoissa sekä yhtiön yleisen tunnettuuden lisääminen.
Netum aikoo käyttää listautumisannilla kerättävät varat kasvustrategiansa toteuttamisen vauhdittamiseen ja yleisiin liiketoimintatarpeisiin.
Materiaalit
- Yhtiöesite
- Markkinointiesite
- Yleisötilaisuuden tallenne 24.5.2021
- Taloudelliset tiedot 31.3.2021
- Tilinpäätös 2020
- Tilinpäätös 2019
- Netum Group Oyj:n yhtiöjärjestys
Analyytikkoraportit
Tärkeä huomio: Pääjärjestäjä Evli Pankki Oyj:n kanssa samaan konserniin kuuluva Evli Research Partners Oy on laatinut itsenäisesti Yhtiöstä ja Pääjärjestäjästä riippumattoman sijoitusanalyysin. Sijoitusanalyysi on Evli Research Partners Oy:n itsenäisesti laatima ja ilmentää Evli Research Partners Oy:n näkemyksiä.
Inderes Oy on laatinut Yhtiön toimeksiannosta sijoitusanalyysin Yhtiöstä ja Pääjärjestäjä Evli Pankki Oyj:stä riippumattomana asiantuntijana. Sijoitusanalyysi on Inderes Oy:n itsenäisesti laatima ja ilmentää Inderes Oy:n näkemyksiä.
Netum ei vastaa analyysien sisällöstä, oikeellisuudesta tai laajuudesta, eivätkä tiedot edusta Netumin tai sen johdon ennusteita tai arvioita. Analyysien julkaisemista ei ole tarkoitettu sijoitusneuvoksi.
Sijoitusanalyysit eivät ole esiteasetuksen (EU) 2017/1129 mukainen esite tai First North -sääntöjen mukainen yhtiöesite taikka markkinointimateriaali. Sijoittamista harkitsevien tulee tutustua Yhtiön First North -sääntöjen mukaiseen yhtiöesitteeseen.
Tiedotteet
- 1.6.2021: Netum Group Oyj:n listautumisanti ylimerkittiin ja listautuminen toteutetaan
- 28.5.2021: Netum Group Oyj:n listautumisanti on ylimerkitty – merkintäajat keskeytetään
- 24.5.2021: Netum Group Oyj on jättänyt listalleottohakemuksen Nasdaq Helsinki Oy:lle
- 21.5.2021: Netum Group Oyj julkistaa Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle listautumiseen ja listautumisantiin liittyvän yhtiöesitteen
- 21.5.2021: Netum Group Oyj julkistaa kiinteän merkintähinnan ja lisätietoja suunnitellusta First North -listautumisannista
- 17.5.2021: Netum Group Oyj, kannattavasti kasvava IT-palvelutalo, jolla on yli 20 vuoden kokemus vaativista IT-hankkeista, suunnittelee listautumista Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle
Lisätietoja
Netum:
Matti Mujunen, toimitusjohtaja
p. +358 400 476 401
matti.mujunen@netum.fi
Hyväksytty neuvonantaja:
Evli Pankki Oyj
Aleksanterinkatu 19 A
00100 Helsinki
p. +358 40 579 6210